NORMAN LETO

Polski artysta, urodzony jako Łukasz Banach w 1980 roku w Bochni, samouk w dziedzinie malarstwa, rzeźby, filmu i nowych mediów. Jego obrazy, podobnie jak filmy, naznaczone są cechami ekspresjonistycznymi i figuratywnymi, poruszają motywy społeczne, ale przede wszystkim wątki autobiograficzne. Leto stosuje także cyfrowe symulacje zjawisk fizycznych lub zachowań tłumu oparte na algorytmach sztucznej inteligencji.

Już w wieku dziewięciu lat wykonywał cyfrowe rysunki na komputerze Atari, a jako czternastolatek stworzył pierwsze krótkie video na komputerze Commodore Amiga. Jednocześnie rozwijał analogowe techniki rysunku i animacji. W wieku 19 lat zaprzyjaźnił się ze Zdzisławem Beksińskim. Ich znajomość była głównie korespondencyjna, ale dzięki niej poznał podstawy warsztatu malarskiego. Edukację zakończył na poziomie liceum o profilu informatycznym — nie podszedł do matury, nie podjął żadnych studiów.

Twórczość Normana Leto obejmuje wiele różnych dziedzin sztuki. Artysta wykonuje prace malarskie, rzeźby, instalacje wideo i filmy. Współpracował z reżyserem Krystianem Lupą — stworzył sekwencje wideo wyświetlane podczas spektaklu do sztuki Factory Two. Napisał też częściowo autobiograficzną powieść Sailor, na podstawie której stworzył później pełnometrażowy film.