ARTBIZNES — MAGDALENA ABAKANOWICZ

MAGDALENA ABAKANOWICZ

Jedna z najlepiej rozpoznawalnych na świecie artystek polskich, której prace wystawiane są w najbardziej prestiżowych galeriach sztuki, a na aukcjach osiągają rekordowe ceny. Żyła w latach 1930-2017, tworzyła głównie prace rzeźbiarskie, zgrupowane w cykle. Eksplorowała motyw kondycji człowieka, jego wpływu na kulturę i historię, jego lęków i pragnień.

Jej najważniejszą kreacją były abakany — monumentalne, urozmaicone w fakturze kompozycje przetrzenne wykonane z tkaniny, nazywane tak zresztą od nazwiska artystki. Zrywając z tradycyjną płaszczyznowością tkanin dekoracyjnych Abakanowicz wprowadziła techniki tkackie do galerii sztuki współczesnej i zdobyła uznanie na ważnych imprezach artystycznych, tym samym rozpoczynając międzynarodową karierę.

Pracę z tkaniną kontynuowała w cyklach takich jak “Głowy schizoidalne”, “Alteracje” czy “Plecy”. Kawałki workowego płótna zszywała lub spajała żywicą, formy wypełniała miękką substancją. W późniejszym czasie eksperymentowała także z innymi materiałami, takimi jak brąz, żeliwo czy drewno. Wiele projektów zrealizowała w przestrzeni otwartej tworząc “przestrzenie doświadczenia”. Na największy z nich składa się aż 112 postaci wykonanych z żeliwa. Pracę tę, zatytułowaną “Nierozpoznani”, można podziwiać w Parku Cytadela w Poznaniu.

RZEŹBA
Magdalena Abakanowicz24
Bez tytułu